Nauji metai Budapešte
Budapeštas – vienas daugiausiai pagyrų ir raginimų apsilankyti sulaukiantis miestas. Tad galimybės pabuvoti Vengrijos sostinėje, palydėti senus ir sutikti Naujus metus praleisti neverta.
Svarstyti, kur nukeliauti žiemos pradžioje ar kalėdiniu laikotarpiu, pradėjome dar vasarą. Ne, per šilta nebuvo, tačiau itin žavėjo galimybė gražiausius Europos miestus aplankyti tada, kai jie kviečia tai padaryti – kai šviečia lempučių girliandomis papuošti langai, spindi eglių žaisliukai ir pilnos įspūdžių keliautojų akys.
Vengrijos sostinė Budapeštas jau kuris laikas buvo mano būtinų aplankyti vietų sąraše. Pagal gyventojų skaičių Lietuvos dydžio, vienas svarbiausių politikos, ekonomikos ir verslo centrų Vidurio Europoje jau kuris laikas turistus iš viso pasaulio žavi savo ne tik savo istorija ir architektūra, bet ir tarptautišku modernumu.
Jame dar nesilankiusius keliautojus masina kone kiekviename kelionių gide pateikiamos nepakartojamo grožio miesto nuotraukos. Kartu su pažįstamų lūpose nugulusiais pasakojimais ir rekomendacijomis apsilankyti Budapešte, jos sužavėjo ir mus.
Budapeštą mes pasiekėme iš Vienos tarptautinio oro uosto tiesiogiai į Vengrijos sostinės centrą keliaujančiu autobusu. Vietas, tiesa, spėjome nusipirkti paskutines dar sėdėdami lėktuve. Kitas autobusas būtų atvykęs tik po trijų ar keturių valandų arba būtų tekę važiuoti iki Vienos centrinės stoties ir iš ten – link Budapešto. Tokiu atveju kelionė būtų atsiėjusi brangiau.
Įsikūrėme netoli nuo centro esančiame viešbutyje ir truputį pailsėję patraukėme apžiūrėti miesto. Pirmiausia apvaikščiojome centrinę miesto dalį, kitą dieną kelioavome link miesto parko ir Vajdahunyad pilies, vėliau apžiūrėjome Budos pilies rajoną.
Naujuosius metus sutikome ant tilo, tikėdamiesi išvysti fejerverkų šokį. Jų, tiesa, pasirodė šiek tiek mažokai, tačiau po vieną kitą kiekviename miesto gale buvo matyti, žmonės degė šaltąsias ugneles, garsiai skaičiavo iki Naujų metų likusias sekundes ir vieni kitus sveikino.
Didžiausią įspūdį paliko toliau pateikiami Budapešto objektai. Juos aplankyti rekomenduojame ne tik žiemos metu.
Šv. Istváno bazilika
1905 m. baigta statyti bazilika, trečia pagal aukštį šventovė visoje šalyje pavadinta pirmojo Vengrijos karaliaus Stepheno garbei. Tai svarbiausi Vengrijos Ramos katalikų maldos namai, talpinantys apie 8500 maldininkų, ir daugiausiai turistų dėmesio sulaukianti bažnyčia.
Kiekvienais metais greta bazilikos esančioje aikštėje vyksta kalėdinės mugės, stalai lūžta nuo vietos maisto gėrybių, amatininkų dirbinių, galima paragauti karšto vyno ir įvairiausių saldumynų. Ant paradinių bazilikos durų ir sienos rodoma kalėdinė projekcija.
Aukščiausia bažnyčios vieta – kupolas. 96 metrai yra būtent tiek pat, kiek aukščiausias parlamento taškas, o tai rodo balansą valstybėje tarp bažnytinės ir parlamentinės valdžios.
Apsilankymas bazilikoje yra nemokamas, tačiau aukos pageidaujamos. Už nedidelį mokestį galima pakilti į bazilikos bokštą, iš kurio atsiveria puikus vaizdas.
Budapešto vaizduojamojo meno muziejus
Greta Herojų skvero įsikūręs Budapešto vaizduojamojo meno muziejus pagal architektų Alberto Schickedanzo ir Fülöpo Herzogo planus buvo pastatytas tarp 1990 m. ir 1906 m. Šiuo metu jame yra šešios pagrindinės kolekcijos: Egipto, Antikos, senosios skulptūros, senųjų tapytojų galerijos, modernaus meno ir grafikos.
Mūsų apsilankymo metu muziejuje taip pat veikė dvi laikinosios parodos su dailininkų Peterio Paulo Rubenso ir Rembrandto mokinių darbais. Įspūdingos ir paties muziejaus salės, dėmesį prikaustančios labiau nei kai kurie paveikslai.
Apsilankyti muziejuje, nepaisant ilgos laukiančiųjų eilės, tikrai verta. Jos išvengti galima bilietus nusipirkus internetu.
Vajdahunyad pilis
Didžiausiame miesto parke įsikūrusi pilis laikoma vienu romantiškiausių objektų Budapešte. Suprojektuota žymaus vengrų architekto Ignaco Alparo, pilis buvo pastatyta 1896–1908-aisiais Vengrijai minint tūkstantmečio jubiliejų. Statinys ypatingas tuo, kad buvo sukurta kaip kelių žinomų pastatų kopija, tad ne veltui lyginama su Huniado pilimi Transilvanijoje, Rumunijoje.
Iš pradžių pilis buvo pastatyta iš kartono ir medienos, tačiau po to, kai sulaukė didelio populiarumo ir buvo gausiai lankoma, buvo perstatyta iš akmens ir plytų. Joje galima atrasti romaneskinių, gotikinių, renesansinių bei barokinių detalių.
Šiuo metu pilyje veikia Vengrijos agrikultūros muziejus. Jis užima 5200 kvadratinių metrų plotą, muziejuje veikia 8 ilgalaikės ir keletas trumpalaikių parodų.
Galimybė jas aplankyti mūsų, tiesa, nesužavėjo. Vietoje to nusprendėme pavaikštinėti greta pilies esančiame kiemelyje veikusioje nedidelėje kalėdinėje mugėje. Gerdami kavą, šildėmės ant saulės greta pilį supančio vandens telkinio.
Didvyrių aikštė
Tai viena žymiausių Budapešto aikščių. Joje modernios šalies istorijoje nuolat vyko svarbūs politiniai Vengrijos renginiai ir minėjimai. Jos abejose pusėse – kolonados su skulptoriaus György Zala sukurtomis žymiausiomis Vengrijos asmenybėmis.
Aikštės centre yra 40 metrų Tūkstantmečio paminklas – Archangelo Gabrieliaus, dešinėje rankoje laikančio karaliaus karūną, kairėje – dvigubą kryžių.
Matthias bažnyčia
Budoje, Šv. Trejybės aikštėje įsikūrusi Romos katalikų bažnyčia buvo pastatyta 1015 m. romaneskiniu stiliumi. Iš tų laikų, deja, išliko tik keletas architektūros detalių. Perstatytas statinys buvo gotikiniu stiliumi XIV amžiuje ir restauruota XIX-ame.
Šioje bažnyčioje buvo karūnuotas ne vienas Vengrijos karalius. Viduje yra įsikūręs meno muziejus, o einant iki Šv. Stepono koplyčios galima apžiūrėti eksponuojamas šventas relikvijas ir viduramžius siekiančias akmens skulptūras.
Bažnyčia žavi savo lengvumu ir grakštumu, atrodo taip, tarsi būtų supilta iš smėlio smilčių. Pastato sienos papuoštos gotikiniais nėriniais: skulptūromis, vitražais languose, o stogas išpuoštas mozaika.
Žvejų bastionas
Tai neabejotinai viena gražiausių ir didžiausių įspūdį paliekančių vietų Budapešte. Ant rytinės Pilies kalvos dalies esantis baltas neogotikinio ir neoromantinio stiliaus bokšto ir terasos kompleksas – Žvejų bastionas. Turistus jis vilioja ne tik savo architektūra, bet ir nuo jo atsiveriančiu vaizdu į upę ir kitame jos krante įsikūrusį Peštą.
Tarp 1895 m. ir 1902 m. pastatytas kompleksas yra atviras visus metus ir visą parą, mokėti reikia tik norint patekti į aukščiausias jo vietas. Septyni bokšteliai simbolizuoja septynias šiuolaikinę valstybę įkūrusias tautas.
Komplekse taip pat yra koplyčia, veikia kavinė, kurioje galima paskanauti tradiciškų vengriškų desertų.
Vengrijos parlamento rūmai
Pešto dalyje stūkstantis pastatas – ne tik šalies nacionalinės asamblėjos buveinė arba, vadinamieji, tautos namai, bet i didžiausias pastatas Budapešte. Vengrijos parlamento rūmai garsūs ir pasaulyje – tai treti pagal dydį nacionalinės asamblėjos rūmai, pastatyti pagal Jungtinės Karalystės sostinėje įsikūrusį parlamentą.
Pradėtas 1885 m., parlamentas kaip dviejų miestų Budos ir Pešto vienybės simbolis buvo užbaigtas 1905 m. Statybose dirbo per šimtą tūkstančių žmonių, buvo panaudota 40 milijonų plytų ir panaudota 80 kg aukso. Vengrijoje pasikeitus politinei sistemai ir atsisakius dviejų rūmų parlamento, šiuo metu naudojama tik dalis rūmų.
Vengrijos parlamento rūmai yra atviri visuomenei, juose kas valandą rengiamos ekskursijos. Jas iš anksto galima užsisakyti oficialioje interneto svetainėje. Mes į vidų nusprendėme neiti, parlamento rūmai kvapą gniaužė ir iš išorės.
Centrinis halės turgus
Centrinis halės turgus buvo viena tų vietų, kurioje apsilankyti norėjau labiausiai. Prisipažinsiu, nusivilti neteko. Turguje knibždėti knibždėjo pardavėjų ir prekeivių, smalsiai akiai ir nosiai siūlančių šviežių vaisių ir daržovių, įvairių mėsos ir sūrio gaminių, sausainių, bandelių ir štrudelio su varške, aguonomis, obuoliais ir slyvomis ir kitais dalykais, kurių įsidėmėti nespėjau.
Antrame turgaus aukšte galima įsigyti įvairių daiktų: nuo drabužių iki rožėmis kvepiančio muilo, nuo siuvinėtų staltiesių iki batų. Turgaus rūsyje aptikome žuvies turgų, greta buvo įsikūręs ir prekybos centras.
Budos pilies apžvalgos aikštelė
Šią apžvalgos aikštelę atradome labai netikėtai, vaikštinėdami Budos dalies pakrante. Kairėje pilies kalno dalyje yra įrengtas liftas, užkeliantis tiesiai į pilies kalno viršūnę prie pagrindinio įėjimo į pastatą. Iš ten į kitą Dunojaus pusę atsiveria puikus vaizdas.
Atnaujinta
Awesome post! Keep up the great work! 🙂