Kviečiu į dviejų dienų kelionę pakeliui į Anykščius, pačią „Lietuvos literatūros sostinę“ ir vietas, kurias galima aplankyti grįžtant. Prisijunkite!
Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas
Kelionę pradėjome stabtelėję Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take, kuriame galima išvysti vieną gražiausių ąžuolynų Lietuvoje.
Jame iki šiol stūkso senesni nei 200 metų ąžuolai, kurių pavėsyje įsikūrę daugybė retų, nykstančių gyvūnų ir augalų rūšių. Čia gyvena net 7 šikšnosparnių rūšys, didžiosios miegapelės, elniai, šernai, žaliosios meletos, didieji margieji geniai, juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, pelėdos ir retų varlių rūšys.
Apie visa tai sužinoti galima neseniai atnaujintuose informaciniuose stenduose. Juose gausiai iliustruota ne tik ąžuolyno augmenija ir gyvūnija, bet ir jo istorija, įdomūs faktai, galima netgi atlikti testą ir pasitikrinti žinias.
Netoli tako yra mistiškas Airėnų akmuo su senoviniais ženklais – žmonės tikėjo, kad mažos aukos (pavyzdžiui, gėlės žiedas ar monetėlė) gali padėti išpildyti slapčiausias viltis.
Kaip nuvykti: Pažintinis takas yra netoli Dūkštų kaimo, apie 25 km nuo Vilniaus. Galima atvykti automobiliu, netoliese yra patogi automobilių stovėjimo aikštelė.
Svarbios detalės: Įėjimas nemokamas, takas prieinamas lankytojams visus metus. Dalį tako galima nukeliauti mediniu taku, kita dalis – natūralaus miško keliuko.
Pasivaikščiojimo trukmė – 30–45 min., atstumas – 1,5 km.
Medžių lajų takas
Medžių lajų takas, įrengtas Anykščių šilelyje 2015 m., yra pirmasis medžių lajų takas Baltijos šalyse. 300 metrų ilgio trasa leidžia pakilti iki 21 metro aukščio ir veda iki apžvalgos bokšto, siekiančio 36 metrus.
Nuo bokšto atsiveria nuostabūs vaizdai į Šventosios upės slėnį ir aplinkinį kraštovaizdį, tolumoje iškyla aukščiausi Lietuvoje Šv. Mato bažnyčios bokšto pasivaikščiojimas medžių viršūnėmis paliko neišdildomą įspūdį.
Kaip nuvykti: Įsikūręs Anykščių regioniniame parke, šalia Puntuko akmens. Automobilių stovėjimo aikštelė yra netoli tako pradžios.
Svarbios detalės: Bilietas suaugusiems kainuoja 5 eurus, vaikams ir senjorams taikomos nuolaidos.
Puntuko Akmuo
Šalia Lajų tako esantis Puntukas arba kitaip žinomas Dvarionių akmens vardu – antras pagal dydį riedulys Lietuvoje, sveriantis apie 265 tonas.
1943 m. jame buvo iškalti Stepono Dariaus ir Stasio Girėno portretai, pagerbiant jų drąsų skrydį per Atlanto vandenyną, bei jų tesmaentiniai žodžiai lietuvių tautai. Šiuos bareljefus 1943 m., Antrojo pasaulinio karo metu, slapta iškalė skulptorius Bronius Pundzius su savo pagalbininkais.
Iki 1957 metų Puntukas buvo laikomas didžiausiu rieduliu Lietuvoje, kol netoli Puokės kaimo nebuvo atrastas Barstyčių akmuo, pranokstantis Puntuko dydį.
Tiek akmuo, tiek pati vieta – gerai pažįstama visiems, nepriklausomos Lietuvos vaikams – ne vieną kartą čia teko vykti į ekskursijas dideliu autobusu, fotografuotis, klausytis pasakojimų ir legendų. Pasakojama, kad Puntuko akmenį į vietą, kurioje jis šiuo metu yra, atnešė velnias, norėjęs jį numesti ant Anykščių bažnyčios, tačiau išgirdęs gaidžio giedojimą, akmenį numetė pakeliui.
Aikštelė aplink Puntuką gražiai sutvarkyta, yra erdvės rengti pikniką, netoliese vasaromis, matyt, parduodama užkandžių ir ledų.
Kaip nuvykti: Puntukas stūkso Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje, netoli Dvaronių kaimo, maždaug 5 km į pietus nuo Anykščių, šalia Šventosios upės. Pasiekti jį galima pėsčiomis nuo Anykščių arba automobiliu. Kiek toliau, Šventosios upės priešingoje pusėje, galima rasti akmenį Puntuko brolį ir Karalienės liūną.
Svarbios detalės: lankymas nemokamas, objektas prieinamas bet kuriuo metų laiku.
Inkilų ekspozicija
Puntuko apylinkėse įkurta inkilų ekspozicija – tai ne tik estetiškas, bet ir edukacinis objektas, kuriame galima išvysti įvairių dydžių inkilus, skirtus skirtingoms paukščių rūšims.
Tai puiki proga susipažinti su paukščiais ir jų gyvenimo sąlygomis. Ar žinojote, kad inkilas, kuriame gyvena varnėnas labai skiriasi nuo to, kuriame įsikuria pelėda, o šikšnosparniai į namus patenka ne pro apvalią landą?
Kaip nuvykti: inkilų ekspoziciją rasite pakeliui nuo Puntuko eidami link Medžių lajų tako.
Svarbios detalės: ekspozicija yra laisvai prieinama ir nemokama visus metus.
Anykščiai
Anykščiai – ramus, žavus miestelis, kuriame gausu jaukių kavinių, istorinių pastatų ir unikalių lankytinų vietų.
Vasarą ir savaitgaliais Anykščių centras pilnas gyvybės, todėl čia dažnai galima sutikti tiek vietinius gyventojus, tiek turistus, mėgstančius pasivaikščioti, išbandyti vietinius skonius ar aplankyti žymias miesto vietas.
Anykščiai, pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėti 1440 m. Miestas garsėja savo ilga istorija, kultūros ir literatūros palikimu bei ypatingu ryšiu su gamta. Miestelis tapo svarbiu literatūros centru, išugdžiusiu tokius garsius rašytojus kaip Jonas Biliūnas ir Antanas Baranauskas. Dėl šios priežasties Anykščiai dažnai vadinami „Lietuvos literatūros sostine“. Mieste veikia A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, kur galima pamatyti autentiškų daiktų ir susipažinti su rašytojų kūryba.
Anykščiuose veikia seniausia Lietuvoje vyndarių įmonė „Anykščių vynas“, garsėjanti ne tik klasikiniais lietuviškais vynais, bet ir moderniais gėrimais bei unikaliomis degustacijomis. Čia vyksta ekskursijos, kuriose lankytojai gali susipažinti su vyno gamybos istorija, pamatyti gamybos procesą ir išbandyti vietinių vynų. Kiekvieną kartą čia atvykę, apsilankome netoliese gamyklos įsikūrusioje parduotuvėje ir perkame skirtingų rūšių „Vorutos“ vyno. Šį kartą – nealkoholinio įvairių uogų vyno.
Žiemos mėnesiais Anykščiai traukia žiemos sporto mėgėjus į Kalitos kalną. Šioje vietoje įrengtos kalnų slidinėjimo trasos, galima čiuožti su snieglente, slidėmis. Kalitas kalnas ir aplinkinės pramogos suteikia progą smagiai praleisti laiką aktyvaus poilsio mėgėjams.
Kaip nuvykti: Automobiliu Anykščius lengva pasiekti iš Vilniaus ar Kauno. Atvykus į miestą, geriausia automobilį palikti centre arba prie lankytinų objektų – stovėjimo aikštelės yra patogiai išdėstytos netoli miesto centro.
Restoranas „Kiemelis“
Pietauti pasirinkome restoranėlyje „Kiemelis“ – tai viena geriausiai Google žemėlapiuose lankytojų įvertinta vieta Anykščiuose.
Įsikūręs Okuličiūtės dvarelio pašonėje, jis iš karto patraukia išskirtine terasa su vaizdu į pro Anykščius tekančią Šventosios upę.
Mums lankantis jame rudenį, terasa buvo išpuošta rudeninėmis dekoracijomis – moliūgais, chrizantemomis ir lapų vainikais.
Restoranėlyje galima ragauti dienos pietus, vaišintis sriubomis, salotomis su vištiena ar krevetėmis, vištienos kepsniu, žuvimi ir įvairiais desertais.
Kaip nuvykti: Restoranas įsikūręs miesto centre, Paupio g. 10, lengvai pasiekiamas pėsčiomis.
Siaurukas arba Siaurasis Aukštaitijos geležinkelis
Siauruko geležinkelis, veikęs nuo 1899 m., buvo unikali transporto sistema, kurios vėžės plotis buvo vos 750 mm. Anksčiau siaurukas jungė aplinkinius miestelius ir kaimus, tačiau dabar tapo muziejumi po atviru dangumi.
Siauruko stotis Anykščiuose – autentiška ir atkurta taip, kad primintų laikmetį, kai traukiniai buvo pagrindinė susisiekimo priemonė. Šis geležinkelis, anksčiau sujungęs miestus nuo Panevėžio iki Rubikių, dabar siūlo ekskursijas retro stiliumi atkurtais traukinukais, leidžiančias keliautojams patirti kelionės įspūdį iš praeities.
Kaip nuvykti: Stotis yra Anykščių centre, netoli kitų lankytinų vietų.
Svarbios detalės: Stotis atvira visus metus, lankymas nemokamas, tačiau vasaros sezono reisai kainuoja, todėl verta iš anksto pasitikslinti tvarkaraštį ir bilietų kainas.
„Sucré Kepinių Namai“
Kavos ir deserto stabtelėjom „Sucré kepinių namai“ krautuvėlėje. Joje galima įsigyti vietos ir „Biržų duonos“ gaminių bei kepinių, išgerti kavos ir arbatos, kitų gėrimų. Tai buvo puiki vieta akimirkai atokvėpiui po aktyvios dienos.
Kaip nuvykti: Krautuvėlė įsikūrusi A. Baranausko a. 16, pačiame Anykščių miesto centre.
Darbo laikas: Krautuvėlė dirba kasdien, tačiau darbo laikas gali skirtis savaitgaliais, tad verta pasitikslinti iš anksto.
Anykščių miesto parkas
Anykščių miesto parkas yra puiki vieta atsipalaiduoti ir pasimėgauti gamta Anykščiuose.
Parkas įsikūręs prie Šventosios upės, šalia Šv. Mato bažnyčios, ir yra mėgstamas tiek vietinių, tiek turistų. Jis žinomas dėl savo jaukios aplinkos, tvarkingų takų, gražios žalumos bei unikalių kraštovaizdžio elementų.
Parke įrengti patogūs, gražiai sutvarkyti takai, kurie kviečia pasivaikščioti ar važiuoti dviračiu palei Šventosios upę. Šios trasos yra puikiai pritaikytos tiek ramiems pasivaikščiojimams, tiek aktyviems pasivažinėjimams.
Taip pat parkas puošiamas įvairiais meno kūriniais ir skulptūromis, kurie suteikia vietai savitumo. Anykščių miesto parkas pasižymi skulptūromis, vaizduojančiomis kultūrinį paveldą ir gamtos motyvus, kurios taip pat tampa puikiais fotografijos objektais.
Jame įrengtos kelios žaidimų aikštelės mažiesiems lankytojams, kur jie gali leisti laiką tarp įvairių sūpynių, čiuožyklų ir kitų žaidimo elementų. Šiltaisiais sezonais Anykščių miesto parkas tampa įvairių kultūrinių renginių vieta. Čia organizuojami koncertai, parodos, vietinės šventės, kuriose dalyvauja tiek vietos bendruomenė, tiek svečiai.
Anykščių miesto parką puošia skulptūrinis akcentas, vaizduojantis į viršų pakeltą nykštį. Teigiama, kad tie, kurie palies miesto simbolį, iš jo pasisems stiprybės ir sėkmės.
Darbo laikas: Parkas yra atviras visą parą, o įėjimas nemokamas.
Kaip pasiekti: Parką lengva rasti pačiame Anykščių centre, šalia Šv. Mato bažnyčios ir netoli kitų miesto lankytinų vietų.
Restoranas „Mitai“
Restoranas „Mitai“ yra jauki vieta Anykščiuose, puikiai tinkanti ramiam vakarui praleisti.
Įsikūręs miesto centre, upės pakrantėje, restoranas sukuria šiltą, atpalaiduojančią atmosferą – puikiai tinka pasimėgauti taure vyno, užkandžiais ir ramybe prieš miestui nurimstant.
Mes, žinoma, neapsiėjome be keptos duonos su sūriu užkandžio – ragavome minkštą, bet kartu traškią juodą duoną su švelniu sūrio padažu, ir likome labai patenkinti pasirinkimu. Jūsų pasirinktas keptos duonos su sūriu užkandis yra mėgstamas vietos klientų ir pasižymi sodriu sūrio bei traškios duonos skonių deriniu, kuris puikiai papildo vyno taurę.
Kaip pasiekti: Restoranas Mitai įsikūręs Tilto g. 2, Anykščiuose.
Šv. Mato bažnyčia
Šv. Mato bažnyčia Anykščiuose yra ne tik aukščiausia dvibokštė bažnyčia Lietuvoje, bet ir viena iš labiausiai lankomų kultūrinių ir architektūrinių vietų šalyje.
Viduje taip pat galima rasti išraiškingų meno kūrinių, įskaitant vitražus ir altoriaus detales, kurios sukuria įspūdingą, dvasingą atmosferą. Bažnyčia siekia 79 metrų aukštį, o jos dviejų bokštų architektūra ir įspūdingas neogotikinis stilius atspindi XIX amžiaus architektūros dvasią.
Vienas iš Šv. Mato bažnyčios bokštų yra pritaikytas lankytojams, norintiems pamatyti Anykščių miestą ir apylinkes iš aukščiau. Užkopus į bokštą, atsiveria vaizdas į Šventosios upės vingius, žaliuojančius miškus ir miesto kraštovaizdį.
Svarbios detalės: Bažnyčia paprastai atvira dienos metu, o įėjimas į bokštą galimas tam tikromis valandomis – tai rekomenduojama patikrinti prieš apsilankant.
Vieta: Bažnyčia yra Anykščių miesto centre, netoli miesto parko ir kitų lankytinų vietų, todėl ją lengva pasiekti tiek pėsčiomis, tiek automobiliu.
Laimės Žiburys ir Jono Biliūno kapas
Užkopėme ir į Laimės žiburį – simbolinį apžvalgos bokštą, skirtą rašytojo Jono Biliūno garbei.
J. Biliūnas, vienas ryškiausių lietuvių prozininkų, parašė kūrinį „Laimės žiburys“, vaizduojantį žmonių siekį aukoti save kitiems laimei. Ši idėja atsispindi ir bokšte, kuris stūkso ant Liudiškių kalvos ir kviečia lankytojus ne tik grožėtis apylinkių vaizdais, bet ir apmąstyti kilnių idealų prasmę.
Šią kalvą senieji anykštėnai vadindavo smėliakalniais arba Anykščių „Sachara“ – ji buvo plika, vėjo nugairinta ir be medžių. Palei į kalną išdėstytoje kilnojamoje parodoje pasakojama, kad rašytojas Antanas Žukauskas–Vienuolis dažnai užkopdavo ant šios kalvos vienas arba su svečiais, norėdamas pasigrožėti Anykščių krašto panorama. Jis taip pat šią vietą pasirinko savo draugo, garsaus lietuvių rašytojo Jono Biliūno, kapui.
Jonas Biliūnas, gimęs 1879 m. Niūronių kaime netoli Anykščių, mirė 1907 m. Zakopanėje, Tatrų kalnų papėdėje, dabartinėje Lenkijos teritorijoje. 1953 m. jo palaikai buvo perkelti iš Zakopanės ir perlaidoti Anykščiuose ant šios kalvos. 1958 m. jo atminimui pastatytas 14 metrų aukščio paminklas, kurį sukūrė architektas Vytautas Gabriūnas iš vietinių Anykščių apylinkių akmenų.
Paminklo pavadinimas, „Laimės žiburys“, yra įkvėptas Biliūno pasakojimo apie stebuklingą užrašą, švytintį ant kalno viršūnės. Pasakoje teigiama, kad tas, kas užkops iki užrašo ir jį pasieks ranka, padarys visus žmones laimingus, nors pats pavirs akmeniu.
Kaip nuvykti: Liudiškių kalva lengvai pasiekiama automobiliu arba pėsčiomis iš Anykščių centro.
Svarbios detalės: Lankymas nemokamas ir prieinamas bet kuriuo metu.
Videniškiai
Grįždami į Vilnių, užsukome į Videniškius – jaukų miestelį, kuriame stovi XVII a. bažnyčios ir vienuolyno ansamblis.
Videniškių vienuolynas priklausė kunigaikščių Radvilų giminei ir buvo svarbus religinis bei kultūrinis centras. Vienuolynas, dabar paverstas ekspozicija, primena apie vienuolių kasdienybę, jų veiklą ir istoriją.
Tekstas parengtas su dirbtinio intelekto pagalba.
Atnaujinta
Leave a Comment